BAJA Poland, další zkouška před Dakarem

BAJA Poland, další zkouška před Dakarem

27. 08. 2021 | V pátek 27.8. startuje rallye BAJA Poland, která je pro ostravský FESH FESH tým další prověrkou před Rallye DAKAR. Posádka ve složení Tomáš Vrátný, Jaromír Martinec a Radim Baculík prověří po měsíční pauze svůj nový speciál Ford Cargo EVO I.

BAJA Poland, další zkouška před Dakarem

Ostravský tým to má do Polska co by kamenem dohodil. Do Štětína, kde rallye v pátek startuje, to je trochu dál. Tak museli zapřáhnout servisní tatrovku a tatrovku s obytným modulem a absolvovat cestu přes 500 km. BAJA Poland se jede mezi městy Štětín, Drawsko-Pomoroskie a Dobra. Vojenský prostor v Drawsku Pomorskiem poskytne největší porci měřených úseků. Nabízí spíše rovinatý, ale velmi náročný terén kombinující úzké lesní cesty a přejezdy přes louky. To vše na většinou písčité půdě.

„Vloni v říjnu jsme zde poprvé testovali náš nový speciál. Krajina je tu krásná, i když je to především rovina. Jsou zde docela dlouhé a rovné úseky. Za deště dokáží být díky měkkému písku velmi zrádné, proto nebude letošní rallye vůbec jednoduchá,“ komentuje aktuální podmínky pilot a šéf týmu Tomáš Vrátný.

BAJA Poland startuje v pátek 27.8. krátkou, 7 km dlouhou, kvalifikací kolem Štětína, v sobotu nabídne 2 rychlostní zkoušky, každou po 184 km, v neděli dopoledne pak čtyři měřené úseky v celkové délce 54 km zpět so Štětína. Za víkend tak posádky absolvují 429 km v měřených úsecích. Rallye BAJA Poland se tým Tomáše Vrátného účastnil naposledy v roce 2014, kdy obsadil první a druhé místo v kategorii kamionů. 

V kabině závodního Fordu bude sedět vedle Tomáše Vrátného a Jaromíra Martince nový člen posádky. Na postu navigátora bude Radim Baculík, který sbíral zkušenosti jak v rámci evropských šampionátů, tak i na Rallye Dakar v týmu Martina Prokopa a několikrát absolvoval rallye BAJA Drawsko.   

Závodní speciál Ford Cargo Evo I je dlouhý 6 100 mm, široký 2 540 mm, a vysoký 3 310 mm. Rozvor je 4 290 mm a celková hmotnost vozidla 8 400 kg. Je postaven na tatrováckém podvozku 4x4 a je poháněn 13litrovým šestiválcem o výkonu 1 000 koňských sil. Hnací trakt je doplněn šestistupňovou automatickou převodovkou Allison. Kabina je použita z modelu Ford Cargo 1848T a kapota je také značky Ford modelu L8501. Vozidlo je odpruženo tlumiči Donerre, jejich výrobce patří do skupiny Ostra.