Rallye Dakar 2020 v otázkách a odpovědích

Rallye Dakar 2020 v otázkách a odpovědích

28. 04. 2019 | Ve čtvrtek 25. dubna se v saudskoarabské lokalitě Al Qiddiya konala první oficiální tisková konference k Rallye Dakar 2020. Její 43. ročník se po deseti letech v jižní Americe přesouvá právě do této země a začíná tak psát novou kapitolu v historii této nejnáročnější rallye světa.

Rallye Dakar 2020 v otázkách a odpovědích

Pořadatelská organizace A. S. O. pozvala novináře z celého světa a za českou republiku byl nominován Jaromír Martinec, který je nejen novinář, ale sám má na kontě 14 účastí v soutěži na postu mechanika závodního kamionu po boku Tomáše Tomečka, pak Andrého Azeveda a nyní je členem týmu FESH FESH, v jehož rámci dvakrát úspěšně absolvoval Rallye Dakar po boku handicapovaného pilota Alberta Llovery z Andorry.
Jaromír Martinec měl možnost „vyzpovídat" hned tři klíčové osoby nadcházejícího ročníku, jimiž jsou nový ředitel soutěže, a bývalý navigátor Stéphana Petherhansela, David Castera, princ Abdulaziz bin Turki AIFaisal Al Sauda, což je představitel místního Ministerstva sportu a prezident Saudskoarabské automobilové federace princ Khalid bin Sultan Al Faisal. Jejich odpovědi přinášíme v následujícím souhrnném rozhovoru:

Proč právě Saudská Arábie a jak dlouho se o přesunu Rallye Dakar jednalo?


Že k přesunu rallye bude muset dojít a závod bude muset najít nové teritorium, to asi bylo všem zřejmé… Tým bývalého ředitele Etienna Lavigne proto v loňském roce na tomto zadání pracoval 
a jeho aktivity se protnuly s aktivním zájmem ze strany představitelů Saudské Arábie. Ti chtějí co nejvíce otevřít svoji zemi světu a jsou velmi aktivní nejen na poli motorsportu (závody Formule E v prosinci loňského roku, ale taky i u jiných sportů, jako je například fotbal, cyklistka, nebo golf).
První kontakty zástupci obou stran navázali zhruba před půl rokem. Protože byl aktivní zájem z obou stran, došlo velmi rychle k dohodě, byl uzavřen pětiletý kontrakt a mohla následovat konkrétnější jednání. Nyní na konci dubna je rámcově daná trasa a začíná se vytyčovat její konkrétní podoba. 
Mimochodem právě lokalita Al Qiddiya nebyla jako místo konání tiskové konference zvolena náhodně. Jde totiž o jakousi „základnu" pro offroadové, obecně motoristické, ale i další kulturní aktivity, vzdálenou asi 40 kilometrů od Rijádu, která kromě několika terénních okruhů nabízí veškeré zázemí pro týmy. Právě tato lokalita se stane cílovou destinací Rallye Dakar 2020.
Finance – hovoří se o tom, že rallye „šla za penězi". Jak tomu je?
Konkrétní částky nepadly, ale A. S. O. hovoří o kontraktu ve stále stejném objemu finančních prostředků, které ovšem byly dříve rozděleny mezi více jihoamerických zemí.

Kudy povede trasa ročníku 2020 a jaký bude profil trati?

Rallye Dakar 2020 odstartuje 5. ledna z města Jeddah, přístavu posvátného města Mekky na břehu Rudého moře, a do 19 ledna, kdy bude končit ve zmíněné lokalitě Al Qiddiya, provede soutěžící formou smyčky po celé zemi. Trať bude tvořena přibližně z jedné poloviny kamenitými náročnými úseky, kaňony, wádí, druhou polovinu pak bude na jihu země tvořit písek a duny. Tím se rallye vrací ke svým původním africkým kořenům, její charakter se bude více podobat klasické pouštní rallye. Saudská Arábie se rozkládá na ploše větší než dva miliony čtverečních kilometrů, což je zhruba čtyřnásobek plochy Francie a má tak účastníkům co nabídnout nejen v nadcházejícím, ale 
i ve čtyřech dalších ročnících.

Velmi diskutovaná byla otázka lidských práv, například práv žen. Jak tomu bude během rallye?

K účasti na Rallye Dakar jsou zváni všichni bez rozdílu pohlaví, státní či náboženské příslušnosti. Saudská Arábie si je vědoma své dlouholeté izolovanosti vůči okolnímu světu a chce svůj obraz změnit. Právě mimo jiné tím, že hostí tak mnohonárodnostní akci, jakou Rallye Dakar je (v roce 2018 se Dakaru zúčastnilo na 60 různých národností), chce ukázat, že svůj postoj mění a otevírá se světu. Stejně tak se mění striktní postoj k ženám. Ty už dnes mohou i v Saudské Arábii dokonce i závodit. Země má v tomto ohledu co dohánět, rozhodně však vítá ženy – závodnice. Proto se také jednou z promotérek nadcházejícího ročníku stala španělská motocyklová závodnice Laia Sanzová. 

Jak tomu bude v případě návštěvníků, kteří se na rallye budou chtít přijet podívat jako diváci? Bude náročné se do země dostat a pohybovat se v ní samostatně?

V tomto ohledu už si Saudská Arábie odbyla svoji premiéru při pořádání závodu seriálu Formule E. Návštěvníci tehdy automaticky získali vízum pouhým zakoupením lístku. Dakar přitahuje obrovskou pozornost a představitelé Saudské Arábie si jsou vědomi toho, že musí vytvořit odpovídající podmínky. Přímo podle slov Davida Castery se tak zavázali hned na začátku všech vyjednávání. Návštěvníci jsou tedy velmi vítáni.
Jak to bude s dalšími omezeními vyplývajícími z přísného dodržování islámu?
Pořadatelé deklarují velkou svobodu, kterou účastníkům rallye poskytnou, ovšem v jednom jsou striktní, a to je přísný zákaz dovozu alkoholu do země. Zde týmy musejí počítat s přísnými nejen kontrolami, ale i postihy.